دریافت وام در صندوق های قرض الحسنه چگونه است؟

یکی از راه های رفع احتیاجات ضروری و نیازهای کوچک اشخاص، دریافت وام قرض الحسنه می باشد. دریافت وام از طریق بانک ها باید طبق مقررات و دریافت مدارک ضامن و… صورت گیرد، که به دلیل زمان بر بودن و شرایط سخت دریافت تسهیلات، کم کم اید ایجاد صندوق های قرض الحسنه خانگی به وجود آمد.
یک تفاوت اصلی صندوق های قرض الحسنه خانوادگی با صندوق های قرض الحسنه ای که در سطح شهرها وجود دارند. این است که در تشکیل صندوق قرض الحسنه خانوادگی نیازی به دریافت مجوز نیست و پیچیدگی های آن به مراتب کمتر می باشد

اساسنامه ها چگونه تعریف می شوند؟

fdd

نکته قابل توجه در زمان تشکیل صندوق های قرض الحسنه خانوادگی تدوین اساسنامه با قوانین و تبصره های معین می باشد. این قوانین توسط هیئت مدیره طرح می شود و کلیه اعضای صندوق از آن اطلاع می یابند.

آیا روش های پیاده سازی صندوق را بررسی کرده اید؟

مدل های متفاوتی جهت راه اندازی این صندوق ها مورد استفاده قرار می گیرد که دو مورد از پرکاربردترین و رایج ترین رش ها به صورت زیر می باشد:

مدل اول: در این روش اعضای صندوق مبلغ مشخصی را به حساب صندوق واریز می نمایند، در نهایت پس از تکمیل مبلغ وام قرعه کشی در حضور کلیه اعضا توسط یک نفر معتمد صورت می گیرد و وام به یک یا چند نفر تخصیص داده می شود. (مبلغ وام و تعداد نفرات وام گیرنده در اساسنامه قید می گردد.)

نکته ای که وجود دارد اعطای امتیاز یا شانس در قرعه کشی است، بدین صورت که اگر مبلغ پرداختی 200 هزار تومان باشد یک فرد با پرداخت 400 هزار تومان صاحب دو امتیاز می باشد که شانس او را در قرعه کشی دو برابر می کند.

مراحل ایجاد صندوق فامیلی مدل اول

 1. با توافق اکثریت اعضا، چند قانون برای صندوق تصویب کنید.
 2. به هر عضو به تعداد سهامش کد اختصاص دهید که در زمان قرعه‌کشی از آن استفاده می‌کنید.
 3. دفتر ثبت گردش پول و حساب بانکی مرکزی صندوق را تعیین و اطلاع‌رسانی نمایید.
 4. ابتدای هر ماه، پس از جمع‌آوری اقساط و شارژ شدن موجودی صندوق، طی یک جلسه قرعه‌کشی را انجام دهید.
 5. پس از ثبت تمامی اتفاقات ، یک گزارش از موجودی حساب صندوق به اعضا بدهید.
01-768x768

مدل دوم: این روش که ساختار آن پیشرفته تر روش قبلی می باشد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. افراد برای عضویت در این نوع صندوق ها سهم می خرند و هر سهم معادل مبلغ مشخصی است. در ادامه با توجه به زمان خرید سهم و مبلغ وام درخواستی در اولویت دریافت وام قرار می گیرند، به این صورت که افرادی که زودتر هم خریداری می کنند و مبلغ وام کمتری می خواهند در جلس صف قرار می گیرند.می توان امتیازات دیگری نظیر خوش قول بودن اعضا را نیز در هنگام قرعه کشی در نظر گرفت یا با توجه به سرمایه صندوق مبلغ وام بیشتری را به سهامداران اختصاص داد.

مراحل ایجاد صندوق فامیلی مدل دوم

 1. چند نفر معتمد را بعنوان هیئت مدیره انتخاب کنید تا بر عملکرد صندوق نظارت کنند.
 2. از هیئت مدیره بخواهید قوانین صندوق را در قالب اساسنامه تهیه کند و به رویت تمام اعضا برساند.
 3. از بین افراد هیئت مدیره، یک نفر را بعنوان حسابدار تعیین کنید.
 4. دفتر ثبت گردش پول و حساب بانکی مرکزی صندوق را تعیین و اطلاع‌رسانی نمایید.
 5. برای صندوق سهام در نظر بگیرید تا افراد با توجه به مبلغ وام درخواستی، سهام بخرند.
 6. ابتدای هر ماه، پس از جمع‌آوری اقساط و شارژ شدن موجودی صندوق، باتوجه به افراد جلوی صف به آنها وام بدهید.
 7. پس از ثبت تمامی اتفاقات مالی توسط حسابدار، یک گزارش از موجودی حساب صندوق به اعضا بدهید.
 8. برای تامین هزینه‌های جانبی، ماهیانه مبلغ کمی بعنوان کارمزد به ازای هر سهم دریافت کنید.(مثلا به ازای هر سهم ۴۰۰ هزار تومانی، دو هزار تومان)
02-768x720

تعیین مدیران در صندوق آنلاین

به کمک سامانه صندوق آنلاین امکان تعیین اعضای هیئت مدیره با ثبت مشخصات فردی و نسبت دادن سمت و مسئولیت مجزا وجود دارد. علاوه بر این جابجایی و تغییر سمت ها و افراد هیئت مدیره امکان پذیر می باشد.

قابلیت پرکاربرد قرعه کشی

به منظور اجرای عدالت بین اعضا، مدیران می توانند امتیازاتی را به آنها اختصاص دهند. به طور مثال امتیاز پرداخت آنلاین تنها به افرادی تعلق می گیرد که از طریق درگاه پرداخت موجود در پنل صندوق آنلاین، اقدام به پرداخت اقساط خود می کنند.

سامانه صندوق آنلاین به منظور رفاه بیشتر مدیران در محاسبه امتیازدهی اعضا بخشی را آماده کرده است که مدیران از بین امتیازات موجود، مواردی را که می خواهند به اعضا اختصاص دهند را در ابتدای هر دوره مشخص می کنند، در ادامه سامانه به صورت اتوماتیک امتیازات تعیین شده را به اعضا اختصاص می دهد، سپس در هنگام قرعه کشی با توجه به این امتیازات اولویت وام برحسب بالاترین امتیاز نمایش داده می شود.